Památky Amsterdam | Amsterdamské pamětihodnosti

amsterdam-bg-header-title.png
     

         
 

Pamětihodnosti Amsterdamu

 

Stačí pár momentů a hned je jasné, že toto město se musí poznávat pěšky, protože tu všechno leží blízko u sebe. Vnitřní město je uspořádáno geometricky, což nesmírně usnadňuje pěší orientaci. Jako další možnost se nabízejí kola, nebo můžeme poznávat Amsterdam i z vody.

Westerkerk - Západní kostel prošel náročnou a drahou rekonstrukcí. Je tu hrob Rembrandtova syna Tita, ale jeho hrob objeven nebyl, přestože se turistům vypráví, že je zde pochován.

Oude Wester - věž kostela s červeno-bílo-modrou korunou Maxmiliána I.- místo svatby princezny Beatrix a prince Clause von Amsberg.

Nieuwe Kerk - Nový kostel je z nedostatku věřících používán ke koncertům a výstavám - pozdně gotická bazilika postavená ve tvaru kříže s hrobem básníka Joosta van den Vondela.

Herengracht - nejvznešenější z všech grachtů (kanálů) se stylovými městskými paláci. Byl pojmenován po patriciích, bohatých pánech obchodnících. Spolu s Kaizersgrachtem a Prinsengrachtem tvoří tři hlavní kanály (doporučujeme výlet lodí po kanálech, 6-9 € za výletní plavbu).

Třída Damrak je plná velkého množství obchodů, kaváren, ve kterých můžete strávit příjemné odpoledne.

Koninklijk Paleis – Královský palác. Vznikl jako městská radnice v letech 1648-55 na smrkových kůlech, je to monumentální budova s mořskými obludami a alegorickými postavami v průčelí. Budova byla sídlem městské správy, slouží a sloužila vždy spíše reprezentačním účelům, i když zde vládne královna. Navštívit lze měsťanský sál, soudní síň a sál přísedících.

Leidseplein - nejznámější náměstí, centrum života města. Návštěvníka tu pobaví loutkáři, polykači ohně, hudebníci. Náměstí lemují četná divadla, kina, restaurace a kavárny – slavná kavárna Café Americain ve stylu art-deco. Spolu s Rembrandtpleinem zde panuje bohatý noční život a v ulici Regulierdwarsstraat (Redlight District) – čtvrti červených luceren naleznete největší nevěstinec na světě. Domácí se tomuto místu vyhýbají zejména pro vysokou zločinnost, avšak cizinci zpravidla touží poznat všechno. Známé jsou také „Coffee shops“, křiklavě zařízené podniky, kde se kromě kávy a ovocných šťáv dá koupit také hašiš a marihuana.

Central Station - Hlavní nádraží. Otevřená stavba, stojí na ostrově a za ním je amsterdamský přístav. Prostor před nádražím, obrácený k vodní hladině patří k nejkrásnějším náměstím města. Pouliční muzikanti a typičtí flašinetáři se tu starají o veselou náladu.

Východoindický dům - V r. 1595 byla založena Východoindická obchodní společnost, které město vděčí za své bohatství. Obchodovala s  pepřem, skořicí, porcelánem, kaučukem, cukrem, zbraněmi a opiem. Měla pobočky na Ceylonu, v Indii a v Japonsku. Západoindická společnost založila Nový Amsterdam (později New York). Obohacovala Amsterdam také tím, že přepadala španělské flotily se stříbrem a vozila otroky z Afriky do Jižní a Střední Ameriky.

Čtvrť námořní plavby s trojstěžníkem „Amsterdam“ a námořní muzeum. Je to čtvrť pro všechny, kdo mají rádi lodě, vodu a historické stavby. Prohlídka začíná ve výšce - na Věži nářků, odkud z cimbuří mávaly ženy a milenky námořníků odplouvajícím lodím a plakaly. Cesta vede dále kolem Plavebního domu - Scheepvaartshuis, podél nábřežní promenády Prins Hendrikkade přes historický přístav a končí u Muzea plavby z počátků r. 1656. Historickému přístavu vévodí kopie trojstěžníku Amsterdam, který se plavíval do Východní Indie. Na nábřeží Prins Hendrikkade ještě dnes stojí domy, kde se proclívalo koření a hedvábí a kde také stojí nejstarší obchodnické domy.

Rembrandthuis - dům, kde se v  r. 1606 narodil Rembrandt van Rijn. Patří dnes nadaci, která ho vybavila nábytkem, který malíř po sobě zanechal. Rijksmuseum (státní muzeum) - vlastní nejrozsáhlejší sbírku uměleckých děl v Nizozemí. K vidění je tu Rembrandtova „Noční hlídka“, ale i umění Asie, stylový nábytek, oděvy, míšeňský porcelán. Muzeum má také malou sbírku cizích mistrů: Rubense, Goyi, Veronese a dalších. Rijksmuseum Vincent van Gogh – Muzeum Vincenta van Gogha, jeho nejrozsáhlejší sbírka. Ve dvou poschodích je zde vystavena podstatná část jeho maleb, akvarelů a kreseb, ale i dřevorytů, které sbíral a přirozeně jeho dopisy se skicami obrazů, na kterých pracoval.

Burza diamantů - postavená v r. 1910 v secesním stylu – centrum amsterdamského obchodu s diamanty. Diamantový průmysl se dodnes nevzpamatoval z následků nacistické okupace. Kolem 2000 brusičů přišlo o život v koncentračních táborech a proto tak mohly po druhé světové válce získat prvenství Antverpy.

Waterlooplein – nejvýznamnější amsterdamský vetešnický trh. Květinový trh je jediný plovoucí trh v Evropě, je zde k dostání všechno, počínaje tulipánovými cibulemi, přes sušené palmové listy a mohutné kytice květin.

 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Garantujeme nejnižší ceny

Proč cestovat s Travel.cz

  • 200.000+ zájezdů na jedné adrese
  • Garantujeme nejnižší cenu na trhu
  • Máme vždy aktualizované nabídky zájezdů
  • Nabízíme i rezervace hotelů a letenek za výhodné ceny
  • Individualní plánování dovolené - dovolená na míru

Počasí v oblasti Haarlem

Aktualizováno 21/10/2014 11:23většinou zamračenovětšinou zamračeno13 °C
 

Předpověď (min./max. teplota)

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje