Památky Amsterdam | Amsterdamské pamětihodnosti

amsterdam-bg-header-title.png
     

         
 

Pamětihodnosti Amsterdamu

 

Stačí pár momentů a hned je jasné, že toto město se musí poznávat pěšky, protože tu všechno leží blízko u sebe. Vnitřní město je uspořádáno geometricky, což nesmírně usnadňuje pěší orientaci. Jako další možnost se nabízejí kola, nebo můžeme poznávat Amsterdam i z vody, kdy můžete využít i tzv. hop on - hop off lodě, které známe z jiných měst spíše jako autobusy.

 

Sestavte si vlastní zájezd do Amsterdamu!

 

 

Amsterdamské kanály

 

Už při leteckém nebo satelitním pohledu na centrum zjistíte, proč je Amsterdam jako jedno z měst označován "Benátky severu". Zdejší síť kanálů (grachtů) je opravdu úchvatná a nejlepší na ní je, že se nejedná pouze o okrasu nebo turistickou atrakci, ale velmi praktický a rychlý způsob dopravy i pro místní. Kanály jsou součástí nizozemské metropole již od 14. století, mnoho z nich však bylo vybudováno především v 17. století, době největšího rozkvětu města. Tehdy se úřednící prosperujícího města rozhodli okolo centra postavit síť tří soustředných půlkruhových kanálů. Na kanálech se v dnešní době koná mnoho událostí a přehlídek, v zimě jsou využívány dokonce k bruslení. Jde rozhodně o největší turistickou atrakci Amsterdamu a symbol města, denně fotografován tisícovkami turistů. Můžete zde vidět také mnoho hausbótů, které obyvatelům města slouží jako plnohodnotné domy - některé z nich jsou dokonce dostupné ke krátkodobému pronájmu. Síť kanálů byla v roce 2010 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Nejvýznamnější z kanálů jsou Herengracht (nejvznešenější z všech grachtů se stylovými městskými paláci)Singl, Keizersgracht a Prisengracht. Při návštěvě města vřele doporučujeme výletní plavbu - ceny se pohybují kolem 15 - 20 € a na výběr máte z mnoha typů, včetně nočních plaveb a plaveb s večeří.

 

          

 

Rijksmuseum

 

Rijksmuseum (státní muzeum) je největším muzeem umění a historie v celém Nizozemí. Téměř milion děl ve stálé expozici ročně přiláká desítky tisíc návštěvníků, díky čemuž je muzeum jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí ve městě. Zatímco některá díla zůstavají v muzeu celoročně, poměrně značná část putuje po celém světě a je k vidění v nejvýznamnějších muzeích světa. Najdete zde díla mnoha žánrů i období, necennějším jsou však obrazy holandských mistrů 17. století - Rijksmuseum je domovem 20 Rembrandtových mistrovských děl včetně slavné Noční hlídky, ale i Vermeera,Halse, nebo SteenaMuzeum má také malou sbírku cizích mistrů: Rubense, Goyi, Veronese a dalších. Můžete zde také vidět asijské umění, stylový nábytek, oděvy nebo míšeňský porcelán. Reprezentativní budova muzea navržená Pierrem Cuypersem byla otevřena v roce 1985. Muzeum je pro návštěvníky otevřeno denně od 9 do 17 hodin.

Ceny vstupenek (uvedené ceny jsou orientační, pro aktuální ceník navštivte oficiální stránky www.rijksmuseum.nl) 

Dospělí (od 19 let)Do 18 let
€17.50zdarma
 

          

Foto 2 - erich2448, Foto 3 - Dennis Jarvis

 

Náměstí Dam

 

Náměstí Dam je doslova centrem celého Amsterdamu a nevynechá jej tedy téměř žádný turista. Již mnoho let slouží jako místo pro setkávání místních obyvatel i návštěvníků města. Náměstí je obklopeno nádhernými budovami i jinými atrakcemi, které stojí za pozornost. Vybudováno bylo ve 13. století a dodnes se zde koná mnoho významných událostí. Asi nejvýznamnější stavbou náměstí je Královský palác (Koninklijk Palace) z poloviny 17. století. Vznikl jako městská radnice v letech 1648-55 na smrkových kůlech, je to monumentální budova s mořskými obludami a alegorickými postavami v průčelí. Budova byla sídlem městské správy, slouží a sloužila vždy spíše reprezentačním účelůmi když zde sídlí královna. Navštívit lze měsťanský sál, soudní síň a sál přísedících. Na náměstí najdete také největší pětihvězdičkový hotel v Nizozemsku, Grand Hotel Krasnapolsky, dále památník obětem 2. sv. války Nationaal Monument nebo Muzeum voskových figurín Madame Tussaud. Za pozornost stojí také kostel Nieuwe Kerk (Nový kostel), pozdně gotická bazilika postavená ve tvaru kříže s hrobem básníka Joosta van den Vondela - z nedostatku věřících je nyní používán ke koncertům a výstavám.

 

          

Foto 2 - Faustino Garcia, Foto 3 - Laszlo Ilyes

 

Leidseplein

 

Leidseplein je jedno z nejznámějších náměstí v Amsterdamu, centrum života města. Návštěvníka tu pobaví loutkaři, polykači ohně i hudebníci. Náměstí lemují četné obchody, kasina, noční kluby, divadla, kina, restaurace a kavárny (např. slavná kavárna Café Americain ve stylu art-deco).

 

Dům Anny Frankové

 

Anna Franková byla židovská dívka, která se za 2. světové války s rodinou ukrývala v Amsterdamu a psala deník, který ji po její smrti proslavil po celém světě. Narodila se v roce 1929 německo-židovským rodičům jako druhá dcera. Až do začátku Hitlerovy "etnické čistky" žila se svou rodinou poklidným životem v Německu. S postupujícím antisemitismem byli po roce 1933 nuceni přestěhovat se do Nizozemska. V roce 1940 se však Hitler dostal i tam. Její otec, Otto Frank, našel v budově společnosti, ve které pracoval, opuštěnou sekci, kterou mohli spolu s dalšími lidmi využít jako skrýš, aby nikdo z nich nemohl být odveden do pracovních táborů v Německu. V tomto úkrytu žili 2 roky v neustálém strachu až do doby, než byli v roce 1944 odhaleni a odvedeni do koncentračního tábora. Malá Anna dostala deník ke 13. narozeninám a psala do něj nejen o každodenních starostech rodiny při ukrývání před nacisty, ale poodhalila i své vztahy s ostatními ukrytými. Místo, kde se Anna s rodinou ukrývala nyní slouží jako jedna z nejpopulárnějších turistických atrakcí ve městě. Mnozí návštěvníci shodně tvrdí, že jde o jedno z nejdojemnějších míst, na kterém kdy byli, jiní říkají, že je až děsivě realistické. Kromě původních interiéru zde můžete také vidět faksimile deníku, mnoho fotografií, dokumentů, dopisů, pohlednic, knih a dalšího majetku rodiny Frankových i dalších ukrytých Židů.

Ceny vstupenek (uvedené ceny jsou orientační, pro aktuální ceník navštivte oficiální stránky www.annefrank.org) 

Dospělí (18+)Mladiství (10-17)Děti (0-9)
€9.003.90zdarma
 

Centraal Station

 

Majestátní hlavní nádraží Centraal Station je hlavním dopravním uzlem celého Nizozemska. Na nádraží se celý den střídají nejen vnitrostátní a mezinárodní vlaky, ale jedná se také o dopravní centrum autobusů a tramvají. Budova nádraží byla navržena architektem Pierrem Cuypersem, otevřena byla v roce 1889. Stanice byla mnohokrát rozšiřována, aby mohla pojmout obrovské množství dopravní prostředků i cestujících. Samotná budova byla také několikrát renovována, nyní tak dokonale odráží svou původní vznešenost. Můžete si být jisti, že při cestě veřejnou dopravou dříve nebo později během vaší návštěvy jistě skončíte na tomto místě. Kromě mnoha obchodů a možností občerstevní vám zde zpříjemní chvíle čekání i pouliční umělci.

 

          

Foto 1 - r.g-s, Foto 2 - Abir Anwar

 

Van Gogh Museum

 

Muzeum Vincenta van Gogha vlastní nejrozsáhlejší sbírku tohoto malíře na světě. Ve dvou poschodích je zde vystavena podstatná část jeho maleb, akvarelů, kreseb, ale i dřevorytů, které sbíral a přirozeně také jeho dopisy se skicami obrazů, na kterých pracoval. Tohle muzeum by si zaručeně neměl ujít žádný milovník umění, který Amsterdam navštíví. Instituce vlastní 200 z jeho 864 dosud existujících obrazů. Muzeum vystavuje také obrazy dalších významných malířů 19. století, především ty, kteří byli ovlivněni van Goghem nebo on byl naopak inspirován jimi. Expozice sídlí ve dvou oddělených budovách - hlavní byla postavena v roce 1973, druhá má velmi moderní oválný vzhled a byla dokončena v roce 1999. Muzeum je s několika málo výjimkami otevřeno denně od 9:00 do 17:00.

Ceny vstupenek (uvedené ceny jsou orientační, pro aktuální ceník navštivte oficiální stránky www.vangoghmuseum.nl)  

Dospělí (18+)Děti a mladiství (do 17 let)
€15.00zdarma
 

Květinový trh

 

Mnoho měst má květinový trh, ten amsterdamský se však od všech unikátně odlišuje. Jde totiž o jediný plovoucí trh na světě. Nachází se na kanále Singel nedaleko mincovní věže Munttoren. Ačkoliv se to může zdát jako zvláštní místo pro květinový trh, toto umístění je více než logické. Když byl trh založen v roce 1862, květiny sem byly loďkách a pramicích dováženy po vodě ze všech koutů města a bylo tedy jednoduší zorganizovat trh na vodě než vykládat všechno zboží na břeh. V dnešní době jsou sem sice stále dováženy květiny každý den, spíše však po zemi než po kanále. Stánky jsou i dnes umístěny na loďkách, ty jsou již však pevně ukotveny. Trh je otevřen po celý rok, takže si místní i turisté mohou užít širokou nabídku květin mnoha druhů a pestrých barev nezávisle na ročním období. Je zde k dostání všechno, počínaje tulipánovými cibulemi, přes sušené palmové listy a mohutné kytice květin. Kromě toho zde turisté mohou koupit také množství holandských suvenýrů. Trh je otevřen každý den kromě neděle a ceny jsou poměrně rozumné. Dobrým zvykem některých turistů je vzít si s sebou domů několik tulipánových cibulek a doma si vypěstovat pravé amsterdamské tulipány. 

 

Čtvrť červených luceren

 

De Wallen, anglicky "red light disctrict", česky "čtvrť červených luceren". O tomto místě jste už jistě slyšeli a je velmi pravděpodobné, že vše, co jste slyšeli, je pravda. Rossebuurt, jak této čtvrti místní také někdy říkají, je místo jako žádné jiné. Potkáte zde ženy všech národností, které jsou často ochotny nabídnout více než jen peep-show v červeně zbarvených výlohách, mladé i staré muže, chichotající se skupinky žen na své rozlučce se svobodou i mnoho japonských turistů s poněkud velkými fotoaparáty. Tuhle čtvrť rozhodně stojí za to navštívit, i když zrovna nehledáte zdejší služby.

 

          

Foto 1 - Minke Wagenaar

 

Ostatní památky

 

Westerkerk - Západní kostel prošel náročnou a drahou rekonstrukcí. Je tu hrob Rembrandtova syna Tita, ale jeho hrob objeven nebyl, přestože se turistům vypráví, že je zde pochován. Oude Wester - věž kostela s červeno-bílo-modrou korunou Maxmiliána I.- místo svatby princezny Beatrix a prince Clause von Amsberg. Třída Damrak je plná velkého množství obchodů, kaváren, ve kterých můžete strávit příjemné odpoledne. Východoindický dům - V r. 1595 byla založena Východoindická obchodní společnost, které město vděčí za své bohatství. Obchodovala s  pepřem, skořicí, porcelánem, kaučukem, cukrem, zbraněmi a opiem. Měla pobočky na Ceylonu, v Indii a v Japonsku. Západoindická společnost založila Nový Amsterdam (později New York). Obohacovala Amsterdam také tím, že přepadala španělské flotily se stříbrem a vozila otroky z Afriky do Jižní a Střední Ameriky. Čtvrť námořní plavby s trojstěžníkem „Amsterdam“ a námořní muzeum. Je to čtvrť pro všechny, kdo mají rádi lodě, vodu a historické stavby. Prohlídka začíná ve výšce - na Věži nářků, odkud z cimbuří mávaly ženy a milenky námořníků odplouvajícím lodím a plakaly. Cesta vede dále kolem Plavebního domu - Scheepvaartshuis, podél nábřežní promenády Prins Hendrikkade přes historický přístav a končí u Muzea plavby z počátků r. 1656. Historickému přístavu vévodí kopie trojstěžníku Amsterdam, který se plavil do Východní Indie. Na nábřeží Prins Hendrikkade ještě dnes stojí domy, kde se proclívalo koření a hedvábí a kde také stojí nejstarší obchodnické domy. Rembrandthuis - dům, kde se v  r. 1606 narodil Rembrandt van Rijn. Patří dnes nadaci, která ho vybavila nábytkem, který malíř po sobě zanechal. Burza diamantů - postavená v r. 1910 v secesním stylu – centrum amsterdamského obchodu s diamanty. Diamantový průmysl se dodnes nevzpamatoval z následků nacistické okupace. Kolem 2000 brusičů přišlo o život v koncentračních táborech a proto tak mohly po druhé světové válce získat prvenství Antverpy.

 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Garantujeme nejnižší ceny

Proč cestovat s Travel.cz

  • 200.000+ zájezdů na jedné adrese
  • Garantujeme nejnižší cenu na trhu
  • Máme vždy aktualizované nabídky zájezdů
  • Nabízíme i rezervace hotelů a letenek za výhodné ceny
  • Individualní plánování dovolené - dovolená na míru

Počasí v oblasti

Aktualizováno °C
 

Předpověď (min./max. teplota)

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje